Mus jabłkowy / gruszkowy

Jesień- kolorowe liście, ale nie tylko. Mnie najczęściej ten okres kojarzy się z domowymi przetworami, szarlotką  i zapachem  świeżo zebranych jabłek , gruszek (moje ulubione ).

page.jpgDlatego dzisiaj wpis o musie z jabłek i gruszek. Domowy mus idealnie się nada do domowych ciast np. prawdziwą domową szarlotką można się cieszyć też zimą :D,         jako farsz do naleśników, a także do powrotu smaku z dzieciństwa- ryż z jabłkiem i cynamonem? Kto pamięta? 🙂

____________________________________________________________________

nfd

Potrzebne składniki:

  • jabłka / gruszki [ można też połączyć owoce ] ja robiłam każde oddzielnie 🙂
  • cukier [ jeśli nasze owoce są mało słodkie ]
  • sok z cytryny [aby jabłka nam nie ciemniały ]
  • garnek
  • woda
  • słoiki

Wykonanie:

Jabłka/ Gruszki myjemy i obieramy, kroimy na ćwiartki lub ósemki i oczyszczamy z nasion następnie na owoce wyciskamy sok z cytryny, aby nie ciemniały. Owoce wrzucamy do garnka, wlewamy trochę wody i gotujemy na małym ogniu co jakiś czas mieszając. Gdy dojdzie do wrzenia zdejmij pokrywkę i  jeszcze chwilę gotuj. Moja jabłka szybko się rozgotowały, wiec od razu miałam gotowy mus. [Natomiast gruszki musiałam z blenderować. ] Następnie gdy owoce nam się rozgotują sprawdzamy ostrożnie  czy nasz mus jest słodki, jeśli nie dodajemy cukru wg smaku, jeśli lubimy kwaskowe to nie.

Gorący mus przelewamy do wyparzonych słoików i zakręcamy.
Wkładamy do garnka i pasteryzujemy 10 min od momentu zagotowania. 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *